Oktoberkoret

 

 
Dato, tid og sted
Begivenhed
Program
Onsdag 20.03.19 kl. 19
Timotheuskirken
 
 
Smil/Canto General: Vegetaciones-America insurrecta-La United Fruit Inc./folkviston/Margarita/Kender du dette suiten
Onsdag 27.03.19 kl. 19
Timotheuskirken
 
 
Smil/Canto General: Vegetaciones-America insurrecta-La United Fruit Inc./Esperanza/Margarita/ Kender du dette suiten
Onsdag 3.04.19 kl. 20-22
Timotheuskirken
 
 
 
Lørdag 6.04.19 kl. 10-17
Valby Skole
Stemme/intonationstræning m. Sven Kristersson
I folkviston / El Pueblo unido /De ukendte soldater(1.halvdel) /Udfordringen /Esti dal /Oktober /Dulce embeleso
Onsdag 10.04.19 kl. 19
Timotheuskirken
   
Onsdag 24.04.19 kl. 19
Timotheuskirken
 
Scandinavian Shuffle/ Martha/ Esperanza/ Sømansvise-sumarnatta/ (Den døde pige) / De ukendte soldater/ Udfordringen/ Jag är en människa/ Bøn til en arbejder/ Bedårande sommarvals/ Amanda/ Mawtini/ Stranden/
Nå krigen er slut/ Oktober/ Tro/ Smile/ Andreas suiten
Glad Calypso om kriget/ Victor Jara/ Black Orpheus
Sophu unga/ Dulce embeleso/ Basin street blues
Ynglingen/ I folkviston/Kaimos
Mandag 29.04.19 Stemmeprøve Sopran og Bas  
Mandag 6.05.19 Stemmeprøve alt og tenor  
Onsdag 8.05.19 kl. 19
Timotheuskirken
 
Scandinavian Shuffle/ Martha/ Esperanza/ Sømansvise-sumarnatta/ (Den døde pige) / De ukendte soldater/ Udfordringen/ Jag är en människa/ Bøn til en arbejder/ Bedårande sommarvals/ Amanda/ Mawtini/ Stranden/
Nå krigen er slut/ Oktober/ Tro/ Smile/ Andreas suiten
Glad Calypso om kriget/ Victor Jara/ Black Orpheus
Sophu unga/ Dulce embeleso/ Basin street blues
Ynglingen/ I folkviston/Kaimos
Onsdag 15.05.19 kl. 19
Timotheuskirken
 
Scandinavian Shuffle/ Martha/ Esperanza/ Sømansvise-sumarnatta/ (Den døde pige) / De ukendte soldater/ Udfordringen/ Jag är en människa/ Bøn til en arbejder/ Bedårande sommarvals/ Amanda/ Mawtini/ Stranden/
Nå krigen er slut/ Oktober/ Tro/ Smile/ Andreas suiten
Glad Calypso om kriget/ Victor Jara/ Black Orpheus
Sophu unga/ Dulce embeleso/ Basin street blues
Ynglingen/ I folkviston/Kaimos
Onsdag 22.05.19 kl. 19
Timotheuskirken
 
Scandinavian Shuffle/ Martha/ Esperanza/ Sømansvise-sumarnatta/ (Den døde pige) / De ukendte soldater/ Udfordringen/ Jag är en människa/ Bøn til en arbejder/ Bedårande sommarvals/ Amanda/ Mawtini/ Stranden/
Nå krigen er slut/ Oktober/ Tro/ Smile/ Andreas suiten
Glad Calypso om kriget/ Victor Jara/ Black Orpheus
Sophu unga/ Dulce embeleso/ Basin street blues
Ynglingen/ I folkviston/Kaimos
Onsdag 29.05.19 kl. 19
Timotheuskirken
 
Scandinavian Shuffle/ Martha/ Esperanza/ Sømansvise-sumarnatta/ (Den døde pige) / De ukendte soldater/ Udfordringen/ Jag är en människa/ Bøn til en arbejder/ Bedårande sommarvals/ Amanda/ Mawtini/ Stranden/
Nå krigen er slut/ Oktober/ Tro/ Smile/ Andreas suiten
Glad Calypso om kriget/ Victor Jara/ Black Orpheus
Sophu unga/ Dulce embeleso/ Basin street blues
Ynglingen/ I folkviston/Kaimos
Onsdag 5.06.19 kl. 19
Timotheuskirken
 
Scandinavian Shuffle/ Martha/ Esperanza/ Sømansvise-sumarnatta/ (Den døde pige) / De ukendte soldater/ Udfordringen/ Jag är en människa/ Bøn til en arbejder/ Bedårande sommarvals/ Amanda/ Mawtini/ Stranden/
Nå krigen er slut/ Oktober/ Tro/ Smile/ Andreas suiten
Glad Calypso om kriget/ Victor Jara/ Black Orpheus
Sophu unga/ Dulce embeleso/ Basin street blues
Ynglingen/ I folkviston/Kaimos
Onsdag 12.06.19 kl. 19
Timotheuskirken
 
Scandinavian Shuffle/ Martha/ Esperanza/ Sømansvise-sumarnatta/ (Den døde pige) / De ukendte soldater/ Udfordringen/ Jag är en människa/ Bøn til en arbejder/ Bedårande sommarvals/ Amanda/ Mawtini/ Stranden/
Nå krigen er slut/ Oktober/ Tro/ Smile/ Andreas suiten
Glad Calypso om kriget/ Victor Jara/ Black Orpheus
Sophu unga/ Dulce embeleso/ Basin street blues
Ynglingen/ I folkviston/Kaimos
Onsdag 19.06.19 kl. 19
Timotheuskirken
 
Scandinavian Shuffle/ Martha/ Esperanza/ Sømansvise-sumarnatta/ (Den døde pige) / De ukendte soldater/ Udfordringen/ Jag är en människa/ Bøn til en arbejder/ Bedårande sommarvals/ Amanda/ Mawtini/ Stranden/
Nå krigen er slut/ Oktober/ Tro/ Smile/ Andreas suiten
Glad Calypso om kriget/ Victor Jara/ Black Orpheus
Sophu unga/ Dulce embeleso/ Basin street blues
Ynglingen/ I folkviston/Kaimos
Onsdag 14.08.19
Timotheuskirken
Første prøve efter ferien!  

 Forside

 
 Projekter
 
 Repertoire
 
 Billeder koncerter
 
 Kommende koncerter
 
Klik, lyt og se
 
 Noder
 
 Links
 
 Kontakt
 
Øveprogram 2019
 
  Oktoberkorets grundlag
 
Korets vedtægter

Noder i januar – marts
(skal medbringes hver gang)

 Esti Dal

Smil

De ukendte soldater

Scandinavian shuffle

Når krigen er slut

Margarita

Mitt eget land

Bedårande sommarvals

I folkviston

Esperanza

Canto General: Vegetaciones -America insurrecta - La United Fruit Inc.

                  Kender du dette-suiten